ההיסטוריה של הכירולוגיה

גישת אבחון דיאגנוסטית מעמיקה הנחקרת אמפירית בכלים מחמירים ושמרניים ונמצאה תקפה כמדעית.
לידיים ולכירולוגיה תפקיד מכריע משחר האנושות. הן צויירו, נחקרו, ריפאו ושימשו להילינג וקריאת עתידות ממצרים, סין, בבל, יפן וקיימים אזכורים רבים גם בתנ"ך.

לכירולוגיה ולידיים משמעויות ותפקיד מכריע עוד משחר האנושות. תחילתה בתיעודן של כפות הידיים במערות ובהמשך בניתוחן. כבר באלף הרביעי לפני הספירה בציוויליזציה האריינית (נוודים מרוסיה שנדדו להודו) וגם בכתבי הוודות ההינדיות עסקו בניתוח כפות הידיים.

העיסוק בידיים החל בתקופת קדם, לפני 27,000 שנים ועסק בעיקר בשפת היד כניבוי עתידות.

לפני 27,000 שנה מהתקופה הפליאוליתית נמצאו ציורי ידיים במערות שונות.

קריאה ביד הייתה נפוצה במצרים, פרס, בבל, הודו, סין ויפן. גם בתנ"ך נפוצים מספר ציטוטים בדבר חשיבותן של הידיים – במשלי ג' 16 "ארך ימים בימינה בשמאלה עשר וכבוד" ובאיוב ל"ז 7 "ביד כל אדם יחתום לדעת כל אנשי מעשהו".

בתרבויות רבות היד האנושית נתפשה כמפת החיים ובארץ ישראל האיסיים אימצו את הכירולוגיה וכתבו ספרים ייעודיים למדריכים בלבד.

בעבר הידע והספרים שנכתבו בעיקר ביטאו את האמונה והחשיבה שלשפת כף היד יש כוח לנבא עתידות ועם התפשטותה לאירופה, עליית הכנסייה הנוצרית החרימה והשמידה כליל את הספרות ואת אלו שעסקו בכך בטענה שהכירולוגיה היא פגאניזם ועבודת השטן.

אכן מהמאה ה-14 ועד למאה ה-17 שימשה קריאת כף היד באירופה למטרות ניבוי אך גם לבחינת מבנה האישיות והחוסן הפיסיולוגי, מכאן ואילך התפתחה הכירולוגיה ברמה מחקרית בעיקר לרפואה ופסיכיאטריה.

כאן חלה תפנית לכיווני מחקר ומדע – מס' רב של רופאים, חוקרים ופסיכיאטרים שמחקריהם העלו קשר ברור בין משתנים בכף היד ובין אנומליות כרומוזומלית או מחלות נפש ופיגור שכלי.

פרצלסוס רופא שוויצרי נעזר בבדיקת הידיים לתמוך באבחוניו ובמאה ה-17 לימדו בדיקת ידיים באוניברסיטאות של דרזן ואוקספורד.

פרנק וילסון היה נוירולוג בבית הספר לרפואה בסן פרנסיסקו שהציג את הקשר והתלות ההדדית בין התפתחות היד להתפתחותו של המוח.

כירו (1886-1936) אחד מגדולי העוסקים בקריאה בידיים בילה שנים רבות של חקר בכף היד. "כירו" היה כינויו של הרוזן לואיס המון (שנולד באירלנד בשם ווילאם  ג'ון וורנר) הוא הוציא ספרים רבים והיה דטרמניסט קיצוני בגישתו.

מאז ועד היום נערכים במקומות שונים בעולם מחקרי רפואה מסודרים הבודקים את הקשר המצוי בין כפות הידיים לרפואה, להשתקפותן של מחלות וסינדרומים פיסיולוגים ופסיכיאטרים, במחקרים לאיתור מומים טרטוגניים והפרעות כרומוזומליות, השתקפותן בידיים עוד ברחם ככלי לאיתור מחלות קשות.

מחקרה של ד"ר שרלוט וולף, פסיכיאטרית שערכה מחקרים בבתי יתומים ובבתי חולים לילדים ולמבוגרים בגרמניה ובאנגליה בשנת 1941-1947 בעיקר התמקדה במבנה היד והקשר לפסיכוזות וסכיזופרניה ובביטוין של בעיות אנדוקריניות.

בהמשך, יוליוס ספיר, רופא פסיכיאטר שהשתלם כפסיכו-אנליטיקאי אצל קרל יונג. ספיר לימד וקידם את הפסיכו-כירולוגיה בקרב חוקרי נפש, פיסיולוגים ורופאים בציריך וברלין.

עובר (Small)מחקרים רבים סיכמו סדרת תצפיות ונתונים אשר תיקפו את התבחינים בידיים כמקישים על מבנה האישיות, התכונות והפעילות הקוגניטיבית של מוח האדם – למשל, תסמונת גרסטמן (Gerstmann) המתבטאת בדיסקלקוליה (נרכשת), באגנוסיה של האצבעות (אי יכולת לתפוש ולזהות את האצבעות הנכונות), בחוסר התמצאות בין שמאל לימין ובדיסגרפיה (קשיים בכתיבה).

הידע שנאסף הוא עצום, משמעותי וקרדינלי. התעלמות מן הידע כמוה כבורות, יהירות וחשש מן הגילוי.

הידיים הינן גשטלט מורכב ושלם המציג בפרוטרוט את מבנה האישיות, מרכז הכובד האישיותי, את הדינמיקה הפנימית  וסכסוכי הנפש המנהלים אותנו, את האספקטים ההכרתיים ותת הכרתיים, את התורשה לצד חריתת השפעות הסביבה.

העדר ידיעה ומודעות לכך הינן בגדר "ואשים נפשי בכפי" (שמואל כח' 21) תוך התעלמות מהערך הרב שטמון בכף היד.

 

הכירולוגיה כיום

הכירולוגיה והכירומנטיקה הינן שיטות אבחון דיאגנוסטיות, מהימנות, תקפות ומעמיקות שנחקרו מאז שנות החמישים, ונמצאו תקפות מדעית באמצעים אמפיריים העומדים בכל הדרישות השמרניות של העולם המדעי ועל אף זאת הקהילה המקצועית השמרנית מתקשה בחלקה לקבל את המתודולוגיה האבחונית שלה.

עיקר המחקרים התקבצו סביב הקשר שבין מאפיינים מורפולוגיים וסומטיים בכפות ידיים וטביעות האצבע למחלות תורשתיות ובעיקר מחלות נפש.מחקרים נוספים התמקדו לצורך אבחון טרטוגני לאבחון טרום לידתי בדבר פרמטרים חריגים בידי העובר כמצביעים על סינדרומים ותסמונות כרומוזומליות.

כף היד, על נתוניה הסומאטיים והדרמטוגליפים, הפיסיולוגיה, האנטומיה, מבנה הטופוגרפי וגודלה – משמשת לחקר התורשה, מומים כרומוזומליים טרטוגניים, קווי מתאר אישיותיים, מחלות ופסיכופתולוגיה של הנפש.
בשנים האחרונות גובר השימוש הנעשה בהן לזיהוי אנושי. מתוקף כך שמדובר בנתון ביומטרי, חד-חד ערכי, מדויק ומהימן לזיהוי בני אדם.

השם הציבורי שנוצר הקושר את הכירולוגיה ל"קריאה ביד" מקטין מעוצמתה ומקורו בטעות ובחוסר ידע והתמצאות.

כירולוג אינו הופך להיות כירולוג בעקבות "קורס" קצר של כמה חודשים משום שהידע התאורטי המקצועי הנדרש להכרת מבנה היד, מבנה הנפש, התפתחותה של הנפש, תאוריות קשר, תאוריות בסיס ליצירת בידול אישיותי, ספרציה, אינדיבידואציה ועוד אינו יכול להילמד ב"קורס".

כיום לאחר ליקוט המחקרים נודע כי ישנם כ- 620 נתונים מולדים לצד נרכשים.

חלק גדול מהנתונים הדטרמיניסטיים הינם חד-חד ערכיים ולא נתונים לאינטרפרטציות המאבחן (דרמטוגליפים– טביעות אצבע).

הנתונים הנרכשים משויכים להתנסויות וחוויות חלקן טראומטיות, התנסויות אלו  נרשמות כרישום על כפות הידיים כ"מפה" ושיקוף של המוח אותה משרטטת מערכת העצבים על כפות הידיים.

 

במהלך המבדק הכירולוגי מוצלבים שורת התבחינים הבאים:

• מורפולוגיה, צורניות טיפוסית, גודל וקונפיגורציה  (לדוגמא: יד מלבנית מעידה על חשיבה רב גונית, סתגלתנית וגמישה יותר מול יד ריבועית).
•  סומטיקה – מבנה העור (למשל: עור רווי קמטוטים וקפלים בלי קשר לגיל הכרונולוגי, מעיד על הסתרה, דאגנות וטרדות נפשיות. בנוסף, בצקתיות תפגע ביכולת היוזמה והמובילות העניינית)
•  דרמטוגליפים, טביעות כף וגילופי עור לצד טופוגרפיה– מבנה וגדלי ה"גבעות" בכף היד מייצגות מאגרי אנרגיה ויצירתיות שמלמדות היכן מצויה הנטייה והמיקוד האישיותי לאלטרואיזם/אגואיזם, ייחודיות/העדר ייחודיות, ריצוי/קשב לקול הפנימי ועוד). גילופי העור – הגליפורים והדרמטוגליפים, בכף ובכרית האצבע משמעות כבדה בהגדרת מבנה האישיות, נטיות מולדות, כישורים ייחודיים ועוד.
•  כירומנטיקה – אורך, מבנה, איכות ועומק הקווים על פני כף היד .
•  נתונים נוספים   – צבע כפות הידיים, מבנה עצמות כף היד, חיפוי הרקמה הרכה, מבנה הציפורנים צורתן וצבען, מרווחים בין האצבעות, קווי מתאר שונים, גב היד, מנח היד, טונוס, גמישות ועוד.

דוגמאות אבחון כירולוגי ומאמרים תומכים:

•  שיעור בידיים (שיעור יתר בגוף – הירסוטיזם) ואנורקסיה
•  ידיים כתומות – צבע הידיים והציפורניים כשיקוף למצב הכבד ובעיות מטבוליות
•   תסמונת קורנליה דה לאנגה